Оксиди в природі. Вода найпоширеніший оксид.

Урок № 35                                          Дата: 28 листопада 2012р.

Тема «Оксиди в природі. Вода найпоширеніший оксид.» (PowerPoin download)

Цілі уроку: узагальнити і розширити знання учнів про оксиди; підвести підсумки вивчених тем з розділу «Оксиди. Класифікація. Хімічні і фізичні властивості. Поширення у природі»; ознайомити учнів з маловідомими фактами хімічних і фізичних властивостей води, як найпоширенішого оксиду на землі, її аномаліями. Розглянути екологічні проблеми водокористування.

Тип уроку: комбінований; творчого застосування знань, умінь і навичок.

Форма роботи: фронтальна, групова, самостійно-практична.

Обладнання: мультимедійний комплекс, презентації, лабораторне обладнання, набір реактивів.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Слово вчителя, перевірка відвідування.

ІІ. Аналіз Л.Р., перевірка Д/З.

Короткий аналіз Л.Р. «Взаємодія нерозчинних основ з кислотами»

Перевірка Д/З.

ІІІ. Вступ

Слово учителя (оглядово) + таблиця для слабших учнів для визначення основних властивостей води.

ІV. Актуалізація опорних знань.

 Слово вчителя.  Протягом попередніх тем, ми вивчали основні класи неорганічних сполук, це: оксиди, кислоти, основи і солі. Виконали ряд лабораторних робіт. Вивчили їх властивості.

-      Визначення оксидів, класифікація ; СЛАЙД 2

Слово вчителя.  Давайте зараз виконаємо ваше улюблене завдання хрестики-нулики, в якому вам необхідно скласти можливі формули оксидів, класифікувати їх, та підтвердити їх властивості відповідними хімічними реакціями

-      Завдання «хрестики-нулики» СЛАЙД 3

-      Слово вчителя.  Давайте разом згадаємо загальні фізичні і хімічні властивості оксидів

-       Хімічні властивості, фізичні властивості. СЛАЙД 4

Слово вчителя.  Виявляється, що серед усіх відомих нам класів неорганічних сполук, саме оксиди є найпоширенішими речовинами на Землі. Вони є основою твердої оболонки землі входячи до складу глинозему, корунду, кремнезему; входять до складу атмосфери або накопичуються в ній внаслідок діяльності людини – оксиди карбону, нітрогену та сульфуру.

-      Поширення у природі СЛАЙД 5

Слово вчителя.  Проте, фаворитом цього класу сполук сміливо можна назвати Гідроген оксид. Він  усюди, на Землі, під землею, над землею, у кожному живому організмі, та навіть, відома поза межами Землі. Вчені виявили його сліди  у  твердому агрегатному стані на інших планетах де, як відомо, немає життя.

Проте, якщо згадати наш перший урок з теми «Оксиди», особливим моїм здивуванням було те, що ви не змогли назвати цей найпоширеніший оксид на Землі. Гідроген оксид, а простіше, тривіально – ВОДА. Так, саме звичайна і добре знайома нам вода є найпоширенішою хімічною речовиною, яку відносять до класу оксидів. Здавалося б, а що можна ще про воду дізнатися нового і невідомого, адже кожного ранку ми з нею зустрічаємося, вона тече у нас під ногами, падає « нам на голову», задовольняє наші побутові потреби, та здійснює основні обмінні і регуляторні процеси в нашому організмі.

Відомий французький океанограф Жак-Ів-Кусто писав: «Наш батько — океан гине. Море стало стічною ямою, куди стікають усі забруднюючі речовини, що виносяться отруєними річками, і всі забруднюючі речовини, які вітер і дощ збирають у нашій отруєній атмосфері. Скидають такий бруд також танкери. Тому не слід дивуватися тому, що потроху з цієї стічної ями зникає життя.

 З кожним роком все більш гострою стає проблема питної води на Землі. Епоха інтенсивного зростання, на жаль, не робить значних кроків для збереження водних ресурсів на планеті. Як зазначають науковці, чистої води при нинішньому рівні експлуатації водних ресурсів вистачить лише на декілька десятиліть. Так склалося, що зараз вода є не тільки основою всього живого. Із впевненістю можемо сказати, що вода — це “кров промисловості”. Майже в кожному технологічному процесі використовується вода в більшій чи меншій мірі.

Як відомо кількість води на планеті є незмінною, наша планета Земля є замкнутою системою. Протягом останнього століття було порушено кругообіг води в природі, занедбано значну частину поверхневих джерел, що живлять великі водойми. Останні в свою чергу зараз також не в найкращому стані, але продовжують “напувати” більшу частину населення планети.

Основними джерелами забруднення і засмічення водойм є недостатньо очищені стічні води промислових і комунальних підприємств, великих тваринницьких комплексів, відходи виробництва при розробці рудних копалин, гідроенергетичному будівництві, води шахт, рудників, відходи при обробці і лісоматеріалів, викиди водного і залізничного транспорту, відходи первинної обробки льону, пестициди і т.д.

На жаль, в Україні як і в багатьох інших державах склалася достатньо критична ситуація з питною водою. Забруднюючі речовини, потрапляючи в природні водойми, призводять до реакцій, що в основному виявляються в змінах фізичних властивостей та хімічного складу води, зокрема, появі неприємних запахів, присмаків і т.д.; у наявності речовин, що плавають на поверхні води і відкладаються на дні водойм. Небезпечні речовини, які потрапляють у водойми, в свою чергу можуть потрапити в людський організм через водопровідну воду, незважаючи на багато ступеневе очищення, та завдати шкоди.

 За оцінками ООН, вже сьогодні мільярд людей не мають належного доступу до водних ресурсів. Подальший сценарій розвитку подій виглядає песимістично: через 15-20 років від нестачі води страждатиме половина населення планети. З усіх водних ресурсів Землі вкрай необхідна людству прісна вода не перевищує 2,5-3%, при цьому значну частину складають незаймані арктичні і антарктичні льодовики. А потреби зростають - кожна галузь людської життєдіяльності має свої водні потреби. Найбільш спрагле сільське господарство - на нього доводиться 70% витрат води. З урахуванням нинішніх темпів споживання до 2020 року людство потребуватиме води на 40% більше, ніж сьогодні.

  

VІІ.  Повідомлення Д/З

VІІІ. Підсумки уроку

Оцінювання знань учнів.